Eating on a limited budget.

tommy123400
By tommy123400 Latest Reply 2010-10-20 16:53:44 -0500
Started 2010-10-14 20:47:47 -0500

I promised that I would give some tips on how I feed a family of 4 on less than $250.00 per month. Here we go. The first thing that has to be learned is portion control. This way you will be able to figure how many groceries that will be needed for the month. The second thing is , you need to figure how many extras you need ie; fruit,yougerts.(Greek is the best.)baking and cooking supplies. I think this is a very important subject and would love to explore it with some. Let me know.


9 replies

gueda46
gueda46 2010-10-20 16:53:44 -0500 Report

I need to learn these things, we are a family of 8 all together, although there is just my husband, two of our four daughters and myself left, my husband makes $1400 before taxes, and we get a generous $100 a month in food stamps. How can I feed four people healthy food on that?

gueda46

tommy123400
tommy123400 2010-10-15 17:51:05 -0500 Report

I purchase my flours ,rice,fresh fruit,and all condiments at restaurant supply houses. Chef's secret revealed ( salt your seafood with Sea salt before freezing. When you thaw it for eating;;;;let it defrost in low fat milk. This removes all the salt for low sodium diet. Use extra virgin olive oil for all saute. Secret;;;Plan your meals before shopping. This prevent return trips for special items. There is a wonderful program that can be downloaded for free that will help in planning for monthly meals.( BigOven.com ). You will be able to count calories, make shopping lists, has 170,000 different recipes that you can adjust for your own special needs. Will work the nutrition values for you, etc.

CaliKo
CaliKo 2010-10-15 17:27:30 -0500 Report

I do the bulk purchase thing on some items from a restaurant supply store near my home. Foil, parchment paper, napkins, champagne glasses, (okay, that last one was for a party)

tommy123400
tommy123400 2010-10-15 17:10:06 -0500 Report

Ok I'm back. I'll try to explain the science to all of you. The trick of food and budget management is to look at the overall picture. When purchaseing staple foods such as (for diabetics) whole grains, wheat flour, any types of sugar substitute that is used, etc. Purchase these items in bulk. Seperate them into containers that you can handle easily. Find air-tight containers for the storage of the rest of your product. I went to Dollar Geaeral for my containers. Date and mark each container and product name. These you will have saved enough money to purchase the containers with. This being covered now because you will not have to purchase these items for a couple months. Purchase an inexpensive hydrator and vacumn pack your meats. They will last much longer. When making your meal plans, consider at what time you bought the item and the amount of portions. Divide cost by weight and then set your budget accordingly. For those of us who have more than one ailment such as kidney disease along with the diabeties remember we shouldstay away from whole grains and such,however we can make a simple vegetable bread that is just as nutricious. Also with a small investment you can make your bread at a much lower cost. Personally; I spent the money to be able to do myself and not have to depend on my family. It helps to keep my mind in focus. My family is all eating healthy, so I won't have to see them go through what I did. The food is wonderful and natural. More later ya'll. Have a blessed day all!!!

Two painful feet
Two painful feet 2010-10-15 12:58:20 -0500 Report

I would like to hear how you do it. It is only my husband and myself that eats at our home. We are on a very limited budget. So want to learn how to do it. Thank you
JoAnna

CaliKo
CaliKo 2010-10-15 09:15:19 -0500 Report

I think we can all benefit from a discussion like this! Thanks for thinking of it, and sharing your tips. I turned tracking on.

Gabby
GabbyPA 2010-10-15 09:11:17 -0500 Report

Yes, yes, yes, please! I feed 4 adults and some critters on a budget. I used to make weekly menus but I have not been doing that because I tend to end up spending more because I need a special ingredient or two...I need to plan better I suppose. My biggest issue comes to the last half of the month when the fresh things are gone like my salad stuff and fresh fruits and dairy. I really can only shop for about 2-3 weeks before I need to go back out there. I would love to hear how you do it.

tommy123400
tommy123400 2010-10-15 17:13:10 -0500 Report

Gabby, If you vacumn pack your salad ingredients when purchased, not the store packageing, your salad stuffs will last the whole month.