Eating for your Diabetes on a Budget

Pinoy802
By Pinoy802 Latest Reply 2010-09-30 17:36:50 -0500
Started 2010-09-28 09:41:29 -0500

My doctor keeps harping on me to see the nutrionist, but I say if you can show me how to eat for my diabetes on $200 a month, I'm in. I would love to be able to just go and buy all the produce and protein I want, but I can't always afford it, I have a 15 year old son with a bottomless pit as a stomack, I also have to feed him and as he is not a diabetic there are some things that I eat that you does not want to (wheat pasta, wheat bread, etc..) Meat alone is expensive and while I am not a big fan of red meat, I still eat chicken. I am not a fan of processed foods either, but I can not always afford the things my body needs. I work and live pay check to paycheck like everyone else and I am a single parent with no support. I only get food stamps and medical, which I am grateful for, because alot of other people have tighter budgets than mine, how are the elderly on a fixed income supposed to eat for their dietary needs? It's very frustrating for me, and then I end up eating the same things all the time when my body is screaming for a cupcake!


16 replies

tommy123400
tommy123400 2010-09-30 04:29:03 -0500 Report

Pinoy, maybe I can help. I feed my family of 4 on $250.00 a month. I have found if I prepare my foods ahead, then what I have left over from the prep, I usually make a nice combo dish. I am the only 1 with Diabetes in my family and we all eat the same. I just put a different twist on some of my childrens foods. I use different molds for sandwichs etc. Use the leftovers in a dressing or croutons etc. Good luck and check out some of my recipes when they are posted. Low card, sugar free,home made pasta and breads,etc.

Gabby
GabbyPA 2010-09-30 09:20:00 -0500 Report

Wow! how do you manage on $250 a month? That is incredible. I also use menus, but that sometimes tends to get more expensive. I want to know your tricks.

Pynetree
Pynetree 2010-09-29 11:19:06 -0500 Report

Pinoy, I feel your frustration with this. It is tough and unfortunetly, going to get worse. But if a nutrionist consult is covered, I say go for it!! It can only help, can't make it worse. They may turn you on to resources, or ideas you weren't aware of. We are retired, two slightly different dietary requirements, and we really are stretching. If we had a teenage boy to fill up as well…No way! just couldn't do it . Had our three young grandsons here last week, and wondered where the left-overs went?! So I wish you luck…but grab all the info you can…and if they impart any gems of wisdom…SHARE with us!

CaliKo
CaliKo 2010-09-28 16:25:32 -0500 Report

Maybe a nutritionalist would have some good ideas, too, especially for resources in your area. Will your health care cover it?

Gabby
GabbyPA 2010-09-28 10:42:10 -0500 Report

This is becoming more and more a dilemma in our current economy. I used to be able to stretch my dollar a lot farther than it does today. The bottomless pit might eat less if the foods he eats are healthier, as there is a point where the body does get what it needs and says "okay, I'm done" Not 100% sure it exists in a teenager, but it worked for me.

I know how you feel as I feed 4 adults and the family pets on $600 a month. I used to have $800 to do it, but now it gets more like $500 if I'm lucky. It is hard. But what I am doing is shopping the perimeter and playing "pain in the butt" mom by only buying healthy options. If we run out or low...we eat what we have and no one gets to complain. I found the less I have the junk in the house, the easier it gets each week to leave it off the list. I get a lot of complaints in the beginning because now they have to fix their own stuff more often, but that is what it is.

Funny, how when the choice is salad or cheese and crackers that a healthier snack will eventually be chosen. I have also learned to hold back just a little so I can replenish fresh foods because I shop once a month. I also have that for back up if we need a special something. But now, things are tight and we all know that we ALL have to sacrifice somewhere.

Pinoy802
Pinoy802 2010-09-29 10:52:31 -0500 Report

Who says he's not eating healthier? His school lunches are not filling enough and he has a high metabolism and is active so everything he eats gets burned up and he needs more, should I deny him the right to eat? We don not live out of our means at all, there is no takeout and my son constantly sacrifices. I don't mind sacrificing and your tone implies that I should cut out extras,we have no extras, so right now it is all sacrifice until I hit the lottery!

Gabby
GabbyPA 2010-09-30 09:22:07 -0500 Report

I am sorry, I didn't mean to imply that. I was just saying that I know sometimes teens are bottomless pits because they don't get good nutrition. They often want junk food over healthy foods. I am sorry that I hurt you by that. I was wrong to presume that.

SUNNYSAL45
SUNNYSAL45 2010-09-28 14:20:36 -0500 Report

Yes things are difficult these days, especially when you are used to working off of two incomes instead of one.. I save a little money by buying some of my groceries at the 99 cent store.. They carrry vegetables ,eggs, milk, bread, and a lot of other goodies. You can always find low cal and weightwatchers products there and for 99 cents you can't beat it.. I buy my groceries at my local hispanic market ,which is a lot cheaper than most major chains…There are ways to save if we look for them. Another way to save is clipping coupons for the products that we use and making a menu and a shopping list before we go out shopping. And oh yes, remember not to go shopping on an empty stomache..

Pinoy802
Pinoy802 2010-09-29 10:53:53 -0500 Report

This is true, when I shop on anempty stomach I get so hungry. It is a challenge to find tasty meals and not eat the same thing all the time.

aimpett30
aimpett30 2010-09-29 09:30:52 -0500 Report

What we are starting to do is trying to make more food from scratch and make enough to freeze ahead and we are starting to find that we are spending less actually the less we rely on pre packaged convenience foods.

Pinoy802
Pinoy802 2010-09-29 10:55:32 -0500 Report

That is also something I do, because it is just the two of us and I hate leftovers but don't mind making two meals from one piece of meat. I also try to buy from my smaller market that packages meat for just two servings and it's cheaper than the big supermarket for some things.

Dev
Dev 2010-09-29 14:21:34 -0500 Report

We buy our more used grocery items from the Indian store once a semester. For example, Rice, Daal, beans, wheat flour etc. We buy them in large quantities in 20lb bags. Even spices and stuff. We buy other items closer to our house - like fresh veggies etc. That saves a bundle.
Also, I found a list of veggies and stuff that has too much chemicals. Those we try to buy from farmer's market or
They also had a list of fresh produce that doesn't normally have chemical residue on them so those we buy wherever we find it cheap.
We eat whatever is in season. Generally those things are cheaper than others. And I grow some things - herbs, lettuce etc. But that is more effort than it really saves. :( but just feels good.

Next Discussion: Walden Farms »