Food cost going up......

By jupton1 Latest Reply 2008-10-08 07:09:43 -0500
Started 2008-07-09 01:49:18 -0500

The World Bank has announced emergency measures to tackle rising food prices around the world.

World Bank head Robert Zoellick warned that 100 million people in poor countries could be pushed deeper into poverty by spiralling prices
..I dont no about about You but food has went up & gas.This has taken alot of money out of my pocket.To eat health foods now cost at least 30% more than it did last year.My question would be is anyone out there dealing with this problem?

39 replies

JP - 14811
JP - 14811 2008-07-10 14:59:14 -0500 Report

Something I ran across tonight:
The 20 Healthiest Foods for Under $1

Food prices are climbing, and some might be looking to fast foods and packaged foods for their cheap bites. But low cost doesn’t have to mean low quality. In fact, some of the most inexpensive things you can buy are the best things for you. At the grocery store, getting the most nutrition for the least amount of money means hanging out on the peripheries—near the fruits and veggies, the meat and dairy, and the bulk grains—while avoiding the expensive packaged interior. By doing so, not only will your kitchen be stocked with excellent foods, your wallet won’t be empty.

1. Oats
High in fiber and complex carbohydrates, oats have also been shown to lower cholesterol. And they sure are cheap—a dollar will buy you more than a week’s worth of hearty breakfasts.

Serving suggestions: Sprinkle with nuts and fruit in the morning, make oatmeal cookies for dessert.

2. Eggs
You can get about a half dozen of eggs for a dollar, making them one of the cheapest and most versatile sources of protein. They are also a good source of the antioxidants lutein and zeaxanthin, which may ward off age-related eye problems.

Serving suggestions: Huevos rancheros for breakfast, egg salad sandwiches for lunch, and frittatas for dinner.

3. Kale
This dark, leafy green is loaded with vitamin C, carotenoids, and calcium. Like most greens, it is usually a dollar a bunch.

Serving suggestions: Chop up some kale and add to your favorite stir-fry; try German-Style Kale or traditional Irish Colcannon.

4. Potatoes
Because we often see potatoes at their unhealthiest—as fries or chips—we don’t think of them as nutritious, but they definitely are. Eaten with the skin on, potatoes contain almost half a day’s worth of Vitamin C, and are a good source of potassium. If you opt for sweet potatoes or yams, you’ll also get a good wallop of beta carotene. Plus, they’re dirt cheap and have almost endless culinary possibilities.

Serving suggestions: In the a.m., try Easy Breakfast Potatoes; for lunch, make potato salad; for dinner, have them with sour cream and chives.

5. Apples
I’m fond of apples because they’re inexpensive, easy to find, come in portion-controlled packaging, and taste good. They are a good source of pectin—a fiber that may help reduce cholesterol—and they have the antioxidant Vitamin C, which keeps your blood vessels healthy.

Serving suggestions: Plain; as applesauce; or in baked goods like Pumpkin-Apple Breakfast Bread.

6. Nuts
Though nuts have a high fat content, they’re packed with the good-for-you fats—unsaturated and monounsaturated. They’re also good sources of essential fatty acids, Vitamin E, and protein. And because they’re so nutrient-dense, you only need to eat a little to get the nutritional benefits. Although some nuts, like pecans and macadamias, can be costly, peanuts, walnuts, and almonds, especially when bought in the shell, are low in cost.

Serving suggestions: Raw; roasted and salted; sprinkled in salads.

7. Bananas
At a local Trader Joe’s, I found bananas for about 19¢ apiece; a dollar gets you a banana a day for the workweek. High in potassium and fiber (9 grams for one), bananas are a no-brainer when it comes to eating your five a day quotient of fruits and veggies.

Serving suggestions: In smoothies, by themselves, in cereal and yogurt.

8. Garbanzo Beans
With beans, you’re getting your money’s worth and then some. Not only are they a great source of protein and fiber, but ’bonzos are also high in fiber, iron, folate, and manganese, and may help reduce cholesterol levels. And if you don’t like one type, try another—black, lima, lentils … the varieties are endless. Though they require soaking and cooking, the most inexpensive way to purchase these beans is in dried form; a precooked can will still only run you around a buck.

Serving suggestions: In salads, curries, and Orange Hummus.

9. Broccoli
Broccoli contains tons of nice nutrients—calcium, vitamins A and C, potassium, folate, and fiber. As if that isn’t enough, broccoli is also packed with phytonutrients, compounds that may help prevent heart disease, diabetes, and certain cancers. Plus, it’s low in calories and cost.

Serving suggestions: Throw it in salads, stir fries, or served as an accompaniment to meat in this Steamed Ginger Chicken with Asian Greens recipe.
10. Watermelon
Though you may not be able to buy an entire watermelon for a dollar, your per serving cost isn’t more than a few dimes. This summertime fruit is over 90 percent water, making it an easy way to hydrate, and gives a healthy does of Vitamin C, potassium, and lycopene, an antioxidant that may ward off cancer.

Serving suggestions: Freeze chunks for popsicles; eat straight from the rind; squeeze to make watermelon margaritas (may negate the hydrating effect!).

11. Wild Rice
It won’t cost you much more than white rice, but wild rice is much better for you. Low in fat and high in protein and fiber, this gluten-free rice is a great source of complex carbohydrates. It packs a powerful potassium punch and is loaded with B vitamins. Plus, it has a nutty, robust flavor.

Serving suggestions: Mix with nuts and veggies for a cold rice salad; blend with brown rice for a side dish.

12. Beets
Beets are my kind of vegetable—their natural sugars make them sweet to the palate while their rich flavor and color make them nutritious for the body. They’re powerhouses of folate, iron, and antioxidants.

Serving suggestions: Shred into salads, slice with goat cheese. If you buy your beets with the greens on, you can braise them in olive oil like you would other greens.

13. Butternut Squash
This beautiful gourd swings both ways: sometimes savory, sometimes sweet. However you prepare the butternut, it will not only add color and texture, but also five grams of fiber per half cup and chunks and chunks of Vitamin A and C. When in season, butternut squash and related gourds are usually less than a dollar a pound.

Serving suggestions: Try Pear and Squash Bruschetta; cook and dot with butter and salt.

14. Whole Grain Pasta
In the days of Atkins, pasta was wrongly convicted, for there is nothing harmful about a complex carbohydrate source that is high in protein and B vitamins. Plus, it’s one of the cheapest staples you can buy.

Serving suggestions: Mix clams and white wine with linguine; top orzo with tomatoes and garlic; eat cold Farfalle Salad on a picnic.

15. Sardines
As a kid, I used to hate it when my dad would order sardines on our communal pizzas, but since then I’ve acquired a taste for them. Because not everyone has, you can still get a can of sardines for relatively cheap. And the little fish come with big benefits: calcium, iron, magnesium, zinc, and B vitamins. And, because they’re low on the food chain, they don’t accumulate mercury.

Serving suggestions: Mash them with parsley, lemon juice, and olive oil for a spread; eat them plain on crackers; enjoy as a pizza topping (adults only).

16. Spinach
Spinach is perhaps one of the best green leafies out there—it has lots of Vitamin C, iron, and trace minerals. Plus, you can usually find it year round for less than a dollar.

Serving suggestions: Sautéed with eggs, as a salad, or a Spinach Frittata.

17. Tofu
Not just for vegetarians anymore, tofu is an inexpensive protein source that can be used in both savory and sweet recipes. It’s high in B vitamins and iron, but low in fat and sodium, making it a healthful addition to many dishes.

Serving suggestions: Use silken varieties in Tofu Cheesecake; add to smoothies for a protein boost; cube and marinate for barbecue kebobs.

18. Lowfat Milk
Yes, the price of a gallon of milk is rising, but per serving, it’s still under a dollar; single serving milk products, like yogurt, are usually less than a dollar, too. Plus, you’ll get a lot of benefit for a small investment. Milk is rich in protein, vitamins A and D, potassium, and niacin, and is one of the easiest ways to get bone-strengthening calcium.

Serving suggestions: In smoothies, hot chocolate, or coffee; milk products like low fat cottage cheese and yogurt.

19. Pumpkin Seeds
When it’s time to carve your pumpkin this October, don’t shovel those seeds into the trash—they’re a goldmine of magnesium, protein, and trace minerals. Plus, they come free with the purchase of a pumpkin.

Serving suggestions: Salt, roast, and eat plain; toss in salads.

20. Coffee
The old cup-o-joe has been thrown on the stands for many a corporeal crime—heart disease, cancer, osteoporosis—but exonerated on all counts. In fact, coffee, which is derived from a bean, contains beneficial antioxidants that protect against free radicals and may actually help thwart heart disease and cancer. While it’s not going to fill you up like the other items on this list, it might make you a lot perkier. When made at home, coffee runs less than 50¢ cents a cup.

Serving suggestions: Just drink it.

Although that bag of 99¢ Cheetos may look like a bargain, knowing that you’re not getting much in the way of nutrition or sustenance makes it seem less like a deal and more like a dupe. Choosing one of these twenty items, or the countless number of similarly nutritious ones, might just stretch that dollar from a snack into a meal.

morris.js 2008-07-09 15:53:47 -0500 Report

Dance, Speaking of canning, I just took some empty jars to one of my neighbors, and brought home a full one of sugar free peach jelly…LOL (She tells me Splenda works just fine for her).
I'm going to have to go check the barn for more empties to pass around to other neighbors.

jupton1 2008-07-09 17:29:54 -0500 Report

Yum,homemade peach jelly..That sounds realy good..JU

Dancehawk 2008-07-10 13:15:38 -0500 Report

I started the canning basics on a thread, and put peaches with splenda in the reciepe area, I got a email back from splenda, this is what they said if it calls for sugar you can use splenda, and seasalt works well for salt just remember to use lesss of it..

Guys go to the library see if you can find books on canning, I found a few and am playing with seasonings.
lets get a co op of canners on line going hehehehe.


jupton1 2008-07-10 14:59:42 -0500 Report

I lived on a farm all of my life,I moved 10 years ago & thats when I gained weight & fell apart.My grandma taught me how to can ,we would even can jelly from are grapes.I miss the corn relish she made..Your right if we all would grow are own food we would all be alot more healthy..JohnU

JP - 14811
JP - 14811 2008-07-09 15:44:45 -0500 Report

You're right food prices are going up for everything. I also shop at the local farmers market, twice a week. Sat am and Wednesday night. I found a local organic farm that is raising organic, grass fed beef and I've bought from him for a year now and it's the leanest beef I ever had and tastes wonderful. So I ordered a 1/4 side of beef for the fall. It's only $2.20 a lb for ground beef, steaks, roasts etc.. what ever I want. In the market I checked prices for those things today and it ranged from 3.10-7.00 a lb for those cuts of meat so I feel like I'm getting a deal. Who knows what the prices will be in the stores by fall. I'm looking forward to canning advise from Dance too, that's on my agenda for this fall to can or freeze what I can for the winter. (I feel like Ma from Little House on the Prairie LOL I make my own bread, my son is making some cheese for Indian dishes, we are becoming quite the 'hippies' (for you old folks that remember those days lol). Self sufficient is the way to go.. Fresh and wholesome foods and walking to get it…!!!

Hang in there everyone… we'll all figure out a way to make it work, one way or the other.. :)

*Judy (JP)

jupton1 2008-07-16 08:57:51 -0500 Report

Consumer prices shot up in June at the second fastest pace in 26 years with two-thirds of the surge blamed on soaring energy prices.

JULY 16th The Labor Department reported that consumer prices jumped 1.1 percent last month, much worse than had been expected. Energy prices rocketed upward by 6.6 percent, reflecting big gains for gasoline, home heating oil and natural gas.

GabbyPA 2008-07-09 11:22:30 -0500 Report

Dancehawk is right up our alley. We too, shop at the farmer's markets for all of our fresh veggies. I can get twice what I would at my grocer. We use a local meat market when we can also, and have stopped buying all the processed box meals (they are cheap, but not good for us at all) So that money gets redirected into better foods. I am also the queen of the coupons in my house. I save usually $25-30 per week in coupons. It is starting to go down though, because most coupons are for junk foods...but I use the news paper and the internet for finding them. And I can never turn down a useful BOGO. Those are great when you have coupons too, it's like getting paid to use the product.
We are looking into hydroponics for a garden because we live in a HOA gated community and we can't have a "garden". In two square feet we can grow up to 32 different types of plants. I will let you know how it goes. The distributer for Disney's Epcot Hydroponic Gardens is just down the road from us, and we are waiting for him to offer one of his quarterly classes so we do it right. But yes, being self sufficient is going to be the way to survive the "depression" we are in.
This is also why I want to try to control my diabetes if I can thru diet and exercise...I don't want to add meds to the expense that I already can't afford.

jupton1 2008-07-09 13:02:29 -0500 Report

Hydroponic Gardens are great,Ill warn You they use alot of power & put off alot of heat..We farm I honestly dont believe it will save money in the end.The best bet is the farmers Mkt. Or rent a garden plot…John

Gin - 18074
Gin - 18074 2008-07-09 13:15:04 -0500 Report

i agree it's getting harder. i have 2 boys and feeding them is hard. i cant eat all the same things they i get our meat from a local meat packing plant in bulk and separate it. then i get other stuff from a store called amellia's. like an aldi's. you can also get good prices from local farmers. some give you a discount if you pick the stuff yourself.

GabbyPA 2008-07-09 16:25:38 -0500 Report

What do you mean when you say the garden puts off a lot of heat? I know that the water will be cycled and we most likely won't have more than 4 towers to start. Do they really use that much electricity to pump the water? We just got our bill down from 77kwh per month to 65kwh. We are dancing the jig. Use those flourescent bulbs and power strips at your electronics so you can really turn them OFF, it works my friends.

jupton1 2008-07-09 17:26:19 -0500 Report

The problem is it will take at least 90 days to grow at the most 100 dollars of product inside.Take the cost from the product,light bulbs,soil,pots,energy,&time ect..It just not worth it..This is just my view.My Dad runs a 2,000 acre farm.If it was that easy we wouldnt plant the fields,we would use grow barns.The garden outside will save You much more money& You will get a better yeild.Just my view,Your friend,JU

GabbyPA 2008-07-09 23:27:00 -0500 Report

Hydorponics is an outdoor garden, it is just vertical instead of horizontal. The way it works is that you have no soil, but nutrient filled water and growing material such as cocoa fibers. No soil usually means less desiese and fewer insects. You stack up to 4 planters vertically and the irrigation system can be recycled between the towers. It is really quite cool, and you can do them in the house too, as a table top version for things like herbs. There are many ways to do it, but the local guy does it in towers and that would work for us.

GabbyPA 2008-07-10 11:19:55 -0500 Report

There is still the indoor type, there are all kinds. The main difference is that it runs without soil. There is nothing like getting dirty in the garden though.

butterfly_8 2008-07-10 13:43:08 -0500 Report

It is not too easy but lots of fun to grow a few items if you have a little space, patio,deck ro window boxes. I reaped lots of tomatoes that way and was able to have a supply during the salmonella scare and at $1.00 per plant it was a bargain.When I lived in the city I had window boxes and grew greens and beans. They were pretty and tasty. until I foud myself compreting with the birds.But anything you can grow helps a lot even fresh herbs.

DiabetesDiva 2008-07-09 03:50:13 -0500 Report

I live In calif & everything is going up. There are great local farmers markets here and I also buy what's on sale. I prefer to buy organic if I can. Trader Joe's is good for lower prices.
Ground turkey is one of my staples and that's gone up $2-3
a package. We eat a lot of beans! Gas is $4.58 a gallon.
Jobs are scarce and home values have plummeted. For you older folks, it reminds me of the late 70's. Hopefully things will change soon.

Dancehawk 2008-07-09 04:14:19 -0500 Report

I hear you we are making some very serious choices here.
We are spending double what we use to for the same stuff.
So I am heading back to the drawing board on menus we can do.
Buying in bulk is great if you have the stores in the area.
Sams is about 45 mins each way from us We went there and were not happy about the prices.

I told my husband we are investing in canning supplies this fall and I am going to can again.
We use to in Washington,
we even did meat and smoked salmon in canning jars.
We also had a huge garden .
Here it will be tough gathering veggies to do but by next year I should be a canning feend.
It really saves money plus instead of a little can of vegies or soup a quart jar you can feed a family.

You all might want to look into the direction, it keeps on the self for a few years too.
you can do sugar free, pickle stuff,soups, stews. veggies sugar free jam. tomato sauce, ect ect.
hugs to all!

jupton1 2008-07-09 06:35:06 -0500 Report

Great ideas,I agree buy family packs.Also buy sale items,You may even want to pick more than 1 store.Usualy they dont make much on sale items ,they use that to draw You into the store counting on You to buy other things..Its just no certain things everything is going up ,even healthi Ins,ect..JU

GabbyPA 2008-07-09 11:26:13 -0500 Report

Hey dancehawk,
Would you be willing to share some of your canning secrets and recipies? Many of them are loaded with salt and sugars. I have not canned, but my mom used to. Do you have updated ways that we all can use?

Wrecklessone 2008-07-09 13:17:46 -0500 Report

I would also like to know how to can things, never did it but my grandparents used to - they had a farm in Connecticut. My grandmother also froze things and they seemed to have kept forever. Does anyone know the secret to freezing properly?

Dancehawk 2008-07-09 13:34:27 -0500 Report

Freezing you ll need to leave the corn in there husks then wrap in newspaper, everything else if you use the white paper the butchers use when freezing that helps.
and rotate your food.
You can can meat and fish but first do fruit so your comfy with canning.
I ll get the stuff up on this site for you all.


Dancehawk 2008-07-09 13:32:01 -0500 Report

Guys I will be happy to post canning here to help us all.
Im going to be hunting out canning books and playing with subsitutes in sugar and salt use splenda or stevia and seasalts,
I ran across my moms old canning book that has so many that use vinager I am so excited.
So As soon as we get some that taste good you ll be seeing them here.
I will also get you all the list of things you ll need for canning.

also do any of you have big yards or friends with garden areas you can help out with next spring?
my hubby was talking to a co worker, remember victory gardens well the term?
we all can do small gardens on our patios or help freinds that have the yard space for gardens,
may not help this year but sure will next year.
huggles to all

GabbyPA 2008-07-09 16:19:29 -0500 Report

We sold our 5 acres to a friend and we have been talking about doing a co-op kind of arrangement. The land is not occuppied and far for us to drive, that has been our only hold up on the venture. We are talking about composting it up and getting it ready for next year spring plant. Gee, we are now becoming the Green Diabetics Unite! LOL Howdy y'all

Laila - 18840
Laila - 18840 2008-07-09 02:42:31 -0500 Report

I know exactly what you mean. I'm a single mom and can barely afford to keep the cheap stuff around. Everything that's affordable is terrible for your body. I put in the fridge what I can afford and it's all the wrong things. I checked my daughter's bs the other day and it was high. I feel so helpless sometimes. I feel like I'm killing my daughter.
I live in the country which means it is quite a drive anywhere I go. Because I live near a small town, there's not really a lot of choices in grocery stores. I go to the cheapest store in town and that's it. Also, it costs more to buy in bulk so I don't really have that option either because of money issues. I have a certain amount of money to last every week (not much I'm sure like everyone else) and can't go over that because of needing money to drive back and forth to work. It's so frustrating.

jupton1 2008-07-09 02:52:47 -0500 Report

I agree,I live buy myself.I honestly dont believe in buying meat thats close to running out of date.I was trained buy IBP ,its the largest meat company in the world. I was always taught that Your first loss is Your best loss.So we would honestly trow away close dated meats.If You buy bulk its like buying $30 dollars worth of pork or beef at a time.Food has went up buy 30 % in 1 year,wages havent.I lived on a farm for 30 years of my life,thats the only way to eat right in my oppion. We all will be hit by gas cost & food.Its a proven fact World wide..JU

morris.js 2008-07-09 03:11:15 -0500 Report

Laila, I'm a single parent and I know what you mean. As far as buying in Bulk, I'm not talking about buying cases of stuff, I'm talking about buying the value packs at the grocery. Usualy the price per pound is cheaper, and you can make more meals with it.

LeighG 2008-07-09 02:27:14 -0500 Report

i agree with john.i buy when things are on sale and i shop in maney diff. stores for sale items.and i also buy the mgr. special items and freeze them well and it works out pretty good.i like to do some shopping in walmart and target as well they have some things cheaper there then a food store so i get my sugar free jellos and peanut butter and things from there.good luck


jupton1 2008-07-09 02:39:18 -0500 Report

I was a meat mgr for a large chain of grocery stores for 15 years. What scares me is food prices are going up like crazy.Jobs are hard to come by here in Ohio with GM,NCR,MEAD,ect going out of buiness.Gas is now a bit over 4$ a gallon here.Seems like this has caused people to eat more junk because they cant pay for healthy foods. Thanks for Your input.JU

LeighG 2008-07-10 16:52:16 -0500 Report

i so hear is like cheaper to buy the crap then the good i try so hard to stay away from the junk.thats funny you where a meat mgr i am a deli clerk for a large even larger now chain of stores.i cant beleave how much i have seen lunch meat prices go up in the past year it is freaking nuts.

morris.js 2008-07-09 02:15:45 -0500 Report

The things I do to help with this is to buy as much in the "bulk" size as I can, then when I get it home, I package it in portion sizes big enough for my son and I. You can freeze most of it, or things like the dry goods, I put in those plastic containers that dink mixes come in. I can then seal them tight, and mark on them what it is with a permanent marker. I also watch for the "Manager Specials" of meats that are getting close to the sell by date… these too can be kept for some time if wrapped and frozen properly.
I also grow as much fresh vegetables and spices on my sunporch, and in my garden as I can. These things I either freeze or can. Things like tomatoes if picked green and wrapped in newspaper can be kept for a very long time without them going bad.
Also, I make large pots of soup and stews, and again package it in the right portion sizes and stick in the freezer. Left over roast beef, or pork roast that is sliced and frozen make for quick sandwiches that stay fresh, and are thawed by the time lunch rolls around. Left over vegetable lasagna can also be frozen for later meals.
The key is to buy what is on sale, usualy the larger size packages, and then store it in the freezer or cupboards until it is needed.
I hope this helps some.

Bluebutterfly 2008-10-08 07:09:43 -0500 Report

Food costs are increasing. The diabetic is all ready to expensive. I don't know where it will all stop. I do about all my cooking at home now this helps some.

Next Discussion: You are my inspiration! »