Cost of food

Carol11
By Carol11 Latest Reply 2009-02-14 21:19:56 -0600
Started 2009-02-10 09:53:54 -0600

The Heart and Stroke Foundation here in Canada did a survey on the cost of a food basket of food for healthy living. And to no one's surprise it varied across the country. In a lot of areas basic healthy foods were just too expensive. We're talking apples, whole grain pasta, milk, lean ground beef-the bare basics. There were startling variations in some cases where none would be expected. But the real surprise was that cookies, pop and junk food-there was little variation no matter where the location, even in the far North. So what can we do, fellow Ds, to try and keep to a healthy diet. We all have basic living costs-and the real biggy-health costs- to contend with in this economy.

The article about this is on Heartand Stroke.ca


14 replies

2009-02-11 19:42:35 -0600 Report

I went shopping today, and compared cereals. Glucerna is expensive, 3.94 for a 9.5 oz box, where Special K is a bigger box, same serving size, same carb count, and same price.

I've gone on many 'reading' shopping trips, trying to see if diabetes aimed products are better than regular foods. I've found that many regular foods are just pretty much the same as the diabetic foods.

There is one drawback, I do love chocolate. You must be careful with sugar free chocolate and that 'laxative' effect it has.

highlandcitygirl
highlandcitygirl 2009-02-11 19:45:01 -0600 Report

a laxative effect? which one is it? i need it! it ain't ex-lax is it?

Debe Pendice
Debe Pendice 2009-02-11 19:52:16 -0600 Report

Barb, most SF candy especially chocolate for me has laxitive effect, just letting you know. I would eat a piece of regular dark chocolate over the SF…Debe

Gabby
GabbyPA 2009-02-12 17:46:33 -0600 Report

You know that's right. Those sugar free ones are still not carb free. The carbs and a huge piece of 85% cocoa is about 8 and you get 12 in a sugar free candy bar that is 1/3 the size...and if you "can't eat just one" you can suffer the consequences.

2009-02-14 21:19:56 -0600 Report

I thought the SF candy bars were free, until I got yelled at by my nutritionalist!! She schooled me right there about the fact that sugar free does NOT mean free.

rbergman
rbergman 2009-02-10 14:59:08 -0600 Report

We raise our own beef pork and poultry, we sell eggs and goat milk and even some of the rabbits are sold as fryer rabbits, however, I went to the grocery store just today to get see about getting some of the sugar free and lite and lower carb foods, now the veggies are pretty easy as far as the carbs go but since its our 7yr old daughter that is on a restricted diet I wanted to get some sugar free candy for her to have at school so when everyone else was having candy she could too…big price jump between sugar free hard candy and regular candy…green tea vs. regular tea, I got lipton 24 bag family size for $2, for 24 green tea regular size tea bags it was $1.75 (both were purchased at a Dollar General to help save money) Sugar free syrup vs. regular syrup about $2 diff. for same amount in bottles. On the other hand some things were about the same price but I found out that "fat free" doesn't always mean better, we have to count her carbs and when we were in Nebraska there is a salad dressing called Dorthy Lynch, its like a french dressing but better, so I was looking and the fat free version actually had more carbs then the original…needless to say I bought the original lol I also noticed that generic brands are sometimes lower in carbs than name brands, better for you and saves money as well, all this still didn't stop me from spending over $200 in a heartbeat grocery shopping even without buying meat, of course we stock up when shopping because we are out in the boonies and can't afford to drive to town everyday with it being about an 80mile round trip.

Gabby
GabbyPA 2009-02-10 15:21:07 -0600 Report

I know you want her to have all that sugar free stuff, but if you are able to keep her in moderation, then give her a regular item instead of training her that it is okay to eat 4 pieces of sugar free stuff, just to eat 1 regular piece. It works out in the end and the habbits are better for her in the long run. You will find ways to make her fit in...she will too. Don't break your bank for it. Our home has two diabetics in it, and we don't buy anything special or diet or diabetic...we just buy natural and whole. You guys are half way there with raising your own foods, that is great!! I wish we could be so self sufficient.

rbergman
rbergman 2009-02-10 19:03:09 -0600 Report

I appreciate your input gabby, and I didn't go overboard, but I am following doctors orders, some of the stuff I listed was for comparison only, but others were what the doctor said to do, we have tried regular ice cream for her in moderation and it sent her BG over 200 so that was necessary if she was to be able to eat ice cream it had to be the sugar free, the candy is a big deal as well because they use candy a lot at school for reward, not saying I agree that that is a good reward but I'm talking on a daily basis, so there again, she can't have that, might as well pour a teaspoon of sugar in her mouth…not my words but anyway, thanks again, once we see the dietitian next week we'll know more.

Gabby
GabbyPA 2009-02-11 10:21:31 -0600 Report

the diatition will be your best alli. I am getting to go to a class in April...long waiting list. You will have to share some of the tips and guides they give you. I am always looking for more info.
Didn't mean to sound "bossy" on it, and by all means follow your doctor's plans. You will find your way.

highlandcitygirl
highlandcitygirl 2009-02-10 11:25:59 -0600 Report

i going to get a pellet gun, there are a lot of squrrels in my pecan trees. they are real cute, but if push comes to shove, i know how to cook and my husband knows how to clean. i am a dead-eye shooter and so is he.

Gabby
GabbyPA 2009-02-10 15:16:43 -0600 Report

I got my 22 and I'm game! Yep, we are resorting to gardening and perhaps rasing some critters for ourselves soon. It is hard, but to be honest, eating healthy is easier because you fill up and you don't snack so much when you don't have junk foods. I can always tell when I am getting ready to entertain because I include the stuff we don't keep in the house like chips, dips and some sweets. My bill skyrockets when I do that stuff. It is wasted money as far as I'm concerned. Don't get me wrong, I like to eat it, but it isn't worth the set backs for me.

highlandcitygirl
highlandcitygirl 2009-02-10 15:20:10 -0600 Report

i use to keep the most beautiful veggie garden when i lived in my home state of central florida. i don't know what to do with this hard alabama clay. it has me beat!

Bluebutterfly
Bluebutterfly 2009-02-10 11:19:58 -0600 Report

Cost of food on the Atlanta,Ga. area has tripled in the last year. I don not know what people are going to do. We try to eat healthy as we can afford and sometimes that is not enough.With the price of diabetes drugs and all others too sometimes you have to make a choice between food and medicine. I feel sorry for the people that can just not be able to get their meds.I do not know what we are going to do because prices will just keep climbing.