no fresh foods

By Latest Reply 2014-03-26 22:26:18 -0500
Started 2014-03-22 22:47:03 -0500

Hello. Another question. Our local store,
The only one in town, is just silly in
Price in my opinion. Lettace is a $1 per
head higher, apples $2.50/pound, carrots
Almost $1.00 per pound. In a town of
8000 he is doing quite well. Even
Further, frozen is high. 1.98 per pound
For simple vegrables. Frozen fruit is
out of sight, over $4 per pound.
the next close store is 40 miles or so
Away, so it makes it a pain.
The cde tells me to eat some protein,
Some carbs, some fruit, and fill up
On vegetables.
The only option is to use canned, but
In comes the sodium, and already taking
BP meds.

Any ideas?


8 replies

Glucerna
Glucerna 2014-03-24 20:15:26 -0500 Report

Have you looked into a local food shelf? You can use some of the foods they provide, and then you'll have more money to spend on food at the grocery store. Does your local store have no salt added canned vegetables? You can rinse canned vegetables in cool running water and remove about 1/3 of the sodium. Just as important as eating the healthier foods is reducing the amount of foods you eat that are less healthy. Perhaps there's a middle ground that will work for you? ~Lynn @Glucerna

2014-03-26 22:26:18 -0500 Report

Hello everyone. I looked at the family
size of frozen veg. I talked to the
Depth manager if you buy via the
Case, you get a discount. The final
Price is close to the bigger town.
The same on frozen fruit or canned
Items.
Only problem is they come in 40# cases! !

That's alot of broci and califorina mix.
the frozen fruit comes in 20# cases

Thanks for the input everyone!

Gabby
GabbyPA 2014-03-24 10:19:11 -0500 Report

Is there a way you can make a monthly trip to get food from farther away that will save you enough money to buy the fresh food? It is crummy when there is only one store, because they can charge whatever they want. I used to go 22 miles one way to get my groceries because the closer store was the same way. I used a cooler for my frozen foods to get them home. It worked well for us.

Is there a flea market in town or a farmer's market where you can get fresh items? I know it takes time, but have you considered growing your own? I do a lot of that and it helps me out a good bit.

jayabee52
jayabee52 2014-03-23 02:20:47 -0500 Report

Howdy Accordionman
I used to live in smaller towns with my wife and kids and yes even back then the foods in the local grocery were quite expensive.

What we did was kinda twofold. We went to a neighboring town (which was about 40 mi away also) and go there monthly and stock up for the month. (the prices were way better) We also in one place partnered with a neighbor and used their half acre lot next to her house and behind ours. We shared the watering and the labor and then split the produce down the middle.

We had learned to pressure can (from my mom and from books) and put up a lot of produce that way. We put up green beans, peas, red beets, carrots, tomatoes, we root cellared some of the carrots and potatoes (I didn't have T2D at the time). We also bought apples from those local orchards who had them (much less expensive) and root cellared them and we also took some of them and made them into pie filling. We ended up one year having about 12 dozen jars of nothing but tomatoes and tomato sauce. (Look in the recipe section here on DC for my lower energy way of reducing tomatoes into sauce) The neat thing about canning your own is that you determine what goes into the can by way of salt or other additives.

We also had a chest freezer where we would buy a side of beef and have a local locker cut and wrap it. (they can often store it for you as well).

In doing all of that we relied on books from the Ball canning co, but especially useful to us was the book from Rodale press "Stocking Up" (available today through Amazon) It had most of the information we needed to "put up" foods and the best way to do it.

It was our way of providing for our little family of 5. It also gave my 3 sons something to get out of the house and away from the TV to do on a spring or summer, or early fall day (sometimes they grumbled about that, as kids will, but later on provided at least one of my sons some good memories of growing up in a simpler time)

I pray that this has been helpful to you.

God's best to you and yours

James Baker

Trudie Ann
Trudie Ann 2014-03-23 00:23:39 -0500 Report

Have you tried growing a few veggies your self. If you have every tasted your own home grown food you would fall it love with it. Especially home grown tomatoes. If you don't have much land you can grow veggies in raised beds or even in containers.

Also you can check and see if your store offers can veggies with either low sodium or no salt added.

haoleboy
haoleboy 2014-03-22 23:39:51 -0500 Report

Move?
Wow … I pay less than a dollar a pound for apples, Romaine and leaf lettuce is usually $1 a head.
one of the advantages of living in California (there are a few) is that most of the fruits and vegetables are grown right here in the central valley.

namaste
-Steve

Trudie Ann
Trudie Ann 2014-03-23 01:18:16 -0500 Report

Haoleboy, I lived in western Az. right next to California for a while and yes, the produce there was a lot cheaper. I remember dairy products were also. I could buy gallon milk on sale 2 for 5$ where it cost 5$ a gallon where I live now. We do have farmers markets here with good prices when in season. But I guess you noticed I love to garden and grow things myself. That way I know for sure how they were grown, and if there were any chemicals used.

haoleboy
haoleboy 2014-03-23 01:31:49 -0500 Report

dairy has been going up as of late just went up to $3.50 a gallon.
We grow plums, apples, nectarines, oranges, lemons, figs, apricots, cherries and limes on our property … and if I get off my butt, tomatoes. there is nothing better than walking outside, picking a piece of fruit and eating it.

Next Discussion: neuopathy pain »